FIFA ve PES Rekabeti

Yazar: ÖgrenGeç Blog Yorum yok 10 Temmuz 2009 Cuma
Bilgisayar futbol oyunlarında rekabet kızışıyor.Geliştirilen Konami'nin PES'i ile her yıl olduğu gibi kendini yenileyen FIFA karşı karşıya.
Şüphe yok ki, futbol oyunu dendiğinde akla gelen iki isim var. Bunlardan ilki, 1994 yılından bu yana PC ve konsollarda boy gösteren ve kimi zaman övülüp, kimi zaman da yerin dibine sokulan FIFA. Diğeri ise Uzak Doğu’dan gelip, Fotbol oyunlarnda Fıfa'ya rakip olanPro Evolution Soccer (PES).
Her iki oyunun da geçtiğimiz günlerde yeni versiyonları duyuruldu. Pro Evolution Soccer, yani PES, sonuna klasik yıl takısı alarak yoluna devam ederken, EA’nin 2010 yılına özgü çözümü FIFA 10 şeklinde olduğunu gördük. Ancak bu iki futbl oyununun arasındaki tek fark bu değil.
İşte FIFA 10 ve PES 2010’un açıklanan ilk özellikleri:
Yapay Zeka;
PES 2010: Serinin her yeni versiyonunda geliştirilmeye tabii tutulan kaleciler, yapımcı Konami’nin yine elden geçirdiği kalemlerden birini oluşturuyor. Ayrıca defans oyuncularının alan savunmasını güçlendiren yapımcılar, yetenekleri üst düzey oyunculara top geldiğinde oyun planının değişmesini sağlayacak. Öyle ki, iyi orta yapabilen bir futbolcu topu aldığında, ceza sahasına daha fazla oyuncu koşacak.
FIFA 10: EA de bu yıl kalecilerin yapay zekasında düzenlemeye gidiyor. Özellikle pozisyon alışlarını düzeltecek olan yapımcı ekip, bunun yanından defans ve duran top organizasyonlarında da futbolcuların doğru konumlanması için uğraşıyor. Eklenen 50’den fazla yeni hareket ile, ani karar verme sistemi geliştiriliyor. Pozisyonlara göre farklı tepkiler verecek olan futbolcular, en doğru hareketi yapacak.

Oynanış;

PES 2010: Yapıma eklenen yeni penaltı sistemiyle, bu kritik atışlardaki kontrolümüz artacak. Yönümüzü, hızımızı ve vuruş stilimizi belirleyebileceğimiz penaltılar, artık minik bir kabus olmaktan çıkacak. İyileştirme yapılan bir diğer konu da Master League. Menajerlik özellikleri geliştirilen bu mod, artık daha sürükleyici bir hale getirilecek.

FIFA 10: Tabii ki her yıl olduğu gibi topun fiziğinde geliştirmeler yaparak işe başlandı. İlk FIFA’dan bu yana durmayan topun fiziksel dönüşümü tüm hızıyla sürüyor! Bu oldukça kritik(!) düzenlemenin haricinde, Manager Mode’da da geliştirmeler mevcut. Özellikle direkt maç sonuçları almak istediğinizde, eskiye nazaran daha mantıklı skorlarla karşılaşacaksınız.
Grafikler;
PES 2010: Konami için son yıllarda olmazsa olmaz değişkenlerin başında grafikler geliyor. 2008’den 2009’a geçerken bir kez yenilenen görseller, serinin bu yeni oyununda tekrar elden geçiriliyor ve daha da iddialı bir hale getiriliyor. Özellikle surat kaplamalarına ve formaların kırışıklıklarına özen gösteren yapımcılar, grafik alanındaki liderliği FIFA’dan aldılar.
FIFA 10: Her yıl elden geçirilen kalemlerden biri olan grafikler, FIFA 10’da da ufak tefek değişimler gösterecek. Ancak EA’nin köklü değişikliklerden ziyade, küçük rötuşlarla yetineceği yapımda, öncekine nazaran daha fazla futbolcunun surat kaplamasının gerçeğiyle aynı olacağını tahmin etmek güç değil.Lisanslar;
PES 2010: Serinin bu yeni oyununda Konami bir sürprize imza atıyor. Geçtiğimiz yıl UEFA Champions League’in lisansını alan firma, UEFA Europa League’in de haklarını satın aldı. Bu iki organizasyon ayrıca oynanabildiği gibi, Master League’in de içerisinde yer alacak. Bütün bunlara karşın tamamen lisanslı lig sayısı, İspanya, İtalya, İngiltere ve Hollanda ile sınırlı...

FIFA 10: Bu yıl da öncekilerde olduğu gibi FIFA, ağzına kadar lisanslı lig dolu olacak. Milli takım lisanslarıyla beraber ortaya son derece gerçekçi bir tablo koyan EA, dünyanın belki de en görkemli futbol organizasyonu olan Şampiyonlar Ligi’ni ve UEFA’nın yerini alan Avrupa Ligi’ni rakibine kaptıran EA, lisans konusundaki ezici üstünlüğünü ağır ağır kaybediyor.
Etiketler: , ,
Bu yazıya yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Gönder